Excellent quality for the price!
These are soft, thick, and very comfortable to stand on! They are the perfect size for a smaller bathroom, the color matches the description, and they are very absorbent. Read more
Departments

Yimobra
In Stock
In Stock
| Brand | Yimobra |
|---|---|
| Size | 24"x17+24"x20" |
| Material | Chenille |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 2 Pounds |
| brand | Yimobra |
|---|---|
| size | 24"x17+24"x20" |
| material | Chenille |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 2 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Hot Melt Adhesive |
| color | Denim Blue |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Fade Resistant, Fluffy, Lightweight, Non Slip, Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Hallway, Laundry Room, Living Room |
| product_dimensions | 24"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 2 |
| material_feature | Fluffy, Quick-Dry, Ultra Absorbent |
| manufacturer | Yimobra |
| best_sellers_rank | #23,227 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #156 in Bath Rugs |
| date_first_available | May 15, 2022 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug set soft, luxurious, and well-made, with great color options including bright white and dark gray.
These are soft, thick, and very comfortable to stand on! They are the perfect size for a smaller bathroom, the color matches the description, and they are very absorbent. Read more
It's a good quality rug. It has just the right thickness to feel good under your feet. Read more
These rugs are so soft and are as described , very vivid color. Look great in my bathroom Read more
They were really soft! A vibrant white color. It looks great. There is no shedding or bad odor with the rugs Read more
Another really nice set. Great value, color, size and thickness Read more
Beautiful rugs! Love the texture and quality Read more
I bought these 10 months ago. I bought them in white. They are soft, even after almost a year of use. I'd say the color has held up pretty well too. One consideration is that they have a texture just like a microfiber duster, so they capture a LOT of dirt and hair. Kind of gross, so since they live on the bathroom floor, I wash them frequently (on average maybe once a week). I wash them according to the instructions on the tag, and I always wash them separately. At about the 3 month mark after buying them, the small size I bought (24" x 17") was already coming apart on the edge and at the corner. After 7 more months of use and washing, the damage hasn't gotten much worse, so I wonder if I got one with a poorly sewn corner. There seem to be some quality control issues looking at other reviews. The larger size I bought (32" x 20") has help up pretty well. A little bit of a bummer that mine didn't hold up well to machine washing. Another consideration is that after being stepped on a few times, they look bad. You can tell they've been trampled on. You could shake them out to give them a refresh, but again they capture a LOT of dirt and hair, so you'd end up shaking dirt all over your bathroom floor. Lastly, these are ABSOLUTELY NOT non-slip. They slide all over the place. I probably wouldn't repurchase these. Read more
For the price these can’t be beat! I refuse to waste money on a mat that has whatever they call that slip free garbage plastic. Even the high end brands all get destroyed in the wash. Even line drying them. Especially if you get the larger sizes, they are just too big and heavy for laundering. I didn’t need a toilet rug but with the bundle price it was cheaper to get the 3 then to buy the 2. Basically free, and my husband likes it. I also have the dogs water bowl in the shower stall so that it doesn’t wet floors, and so this gets dripped on all day and is never wet. Other brands state that they felt wet all day after use, these dried right away. My dogs never laid in the bathroom before but now they love it. I already ordered another set so that I can put some by the front door for muddy boots and paw prints. Slipping/moving: They will move a bit, the backing isn’t rubber. It didn’t move stepping out of the shower and hasn’t been readjusted yet since I put it on the floor 4 days ago. These pics are how they are after days of dogs going over them to get to their water bowl and multiple showers. The one meant to go around the toilet moves the most because I have a potty squatty on top of it so my feet are constantly moving it. Son and his wife came over tonight and she’s already added these to her Amazon cart. Read more


