Prett and Washable
This is my favorite rug in my bathroom it's soooo cute and good quality. It didnt need a little but of trimming after I washed it but other then that its so cute and will be buying from here again. Read more
Departments

YRXRUS
In Stock
In Stock
| Brand | YRXRUS |
|---|---|
| Size | 1'11" x 1'11" (Flower) |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Flat Woven |
| Pile Height | Low Pile |
| brand | YRXRUS |
|---|---|
| size | 1'11" x 1'11" (Flower) |
| material | Microfiber |
| weave_type | Flat Woven |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Handmade |
| back_material_type | Rubber |
| color | Pink |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Floral,Flower |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Floral |
| shape | Flower |
| special_feature | Absorbent,Machine Washable |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 23.6"L x 23.6"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.7 Inches |
| item_weight | 11.3 ounces |
| best_sellers_rank | #267,064 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #1,090 in Bath Rugs |
| date_first_available | October 12, 2022 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath mat cute, soft, and easy to wash, appreciating its perfect size that works well in front of sinks and toilets.
This is my favorite rug in my bathroom it's soooo cute and good quality. It didnt need a little but of trimming after I washed it but other then that its so cute and will be buying from here again. Read more
I rarely write reviews, but I was honestly surprised with how much I like this rug. It's super soft, looks great even after washing, has non slip backing, AND it's OEKO TEX certified. Oh ANDDDD adorable! I'm super pleased. Read more
Nice bathroom mat, very cute design and works well in my bathroom Read more
Love this product, it looks luxe ! Read more
Very nice for the price. Super cute, soft, and has a no slip backing so it stays in place. All the things! Will buy again when it’s time to replace. So many fun colors to chose from. Read more
The bath mat adds color and fun to my bathroom. Starts my morning with a smile! Well made and washes well. Read more
Super cute! Perfect size and easy to put in the washer. Read more
This rug is so cute and the colors are beautiful! I ordered a very similar rug from another site and was so disappointed when it arrived. It was so small and thin! So, I returned it and ordered this one and oh my, what a difference! Read more