★★★★★
Arrived as expected
mel—August 30, 2024✓ Verified purchase
Everything works fine. Read more

Departments

YZM
In Stock
In Stock
| Size | Elbow, 1/4" to 3/8" Tube OD |
|---|---|
| Material | Plastic, polyoxymethylene |
| Brand | YZM |
| Color | Copper |
| Connector Type | Elbow |
| Thread Size | 1/4 to 3/8 |
| Exterior Finish | Copper |
| Item Weight | 0.08 Kilograms |
| Number of Pieces | 10 |
| Manufacturer | YZM |
| size | Elbow, 1/4" to 3/8" Tube OD |
|---|---|
| material | Plastic, polyoxymethylene |
| brand | YZM |
| color | Copper |
| connector_type | Elbow |
| thread_size | 1/4 to 3/8 |
| exterior_finish | Copper |
| item_weight | 2.89 ounces |
| number_of_pieces | 10 |
| manufacturer | YZM |
| upc | 607569656756 |
| part_number | 0607569656756 |
| package_dimensions | 5.39 x 3.66 x 1.26 inches |
| item_model_number | 0607569656756 |
| is_discontinued_by_manufacturer | No |
| style | Reducing Elbow Union 1/4",3/8" |
| item_package_quantity | 10 |
| measurement_system | inch |
| batteries_included | No |
| batteries_required | No |
| best_sellers_rank | #1,041,285 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #1,601 in Under-Sink & Countertop Filtration |
| date_first_available | November 17, 2016 |
Product video 1
Everything works fine. Read more

Worked perfectly. Only needed one to replace leaking one on water filter system. Cheaper to buy 10. Read more
These fit my Apex system great and works well with no leaks Read more
Plumbing made easy. Whoever invented PEX and the fittings that go with it should get a medal. Read more