Great value and nice looking
Perfect size and the graphics are amazing. Perfect addition to our coastal condo Great value for the money Read more
Departments

ZaH
In Stock
In Stock
| Brand | ZaH |
|---|---|
| Size | 1'8" x 2'8" (Rectangular) |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 4.96 ounces |
| brand | ZaH |
|---|---|
| size | 1'8" x 2'8" (Rectangular) |
| material | Polyester |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 5 ounces |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Blue Wave |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Air Dry, Machine Wash |
| pattern | Waved |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Non Slip |
| room_type | Living Room |
| product_dimensions | 31.5"L x 19.7"W |
| rug_form_type | Area Rug |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| material_feature | Printed Design |
| model_name | 3DMAT |
| number_of_packs | 1 |
| upc | 605749089141 |
| manufacturer | ZaH |
| item_model_number | COMIN18JU065304 |
| best_sellers_rank | #655,563 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #4,742 in Area Rugs |
| is_discontinued_by_manufacturer | No |
| date_first_available | January 17, 2017 |







Customers say
Customers appreciate the rug's vibrant colors and nice appearance, with one describing it as a great addition to their coastal condo.
Perfect size and the graphics are amazing. Perfect addition to our coastal condo Great value for the money Read more
This rug is pretty, with vibrant colors just like the picture. It's thin just as they say and works well for me in the kitchen. Read more
The colors and Graphics on this piece are really beautiful however it is a lot smaller then I thought it would be. The dimensions are just as disappointing as what other people have said. It is more like a bathroom rug. But for under $20 is a really nice bathroom rug or a little gift that you want to give to someone who loves the beach. Although it is not good for the area wanted to be in I'm going to keep it and give it to my son as a present who is a surfer. Read more

I am using this for getting out of the tub. The picture is so beautiful! I am 70 years old and I think the backing on this little rug will keep me from sliding. I was looking for safety and I think this will work out. Read more
While this rug is thinner than most area rugs, it fits perfectly at the front door of our beach house. The 3D picture on the rug is vivid and clear, and looks exactly like the picture on line. It clears door jams easily, and is thick enough and has good enough backing to stay in place and does not wrinkle. It also has a very soft, velvet like feel (I’m always in bare feet). Had friends over last night and they loved the rug so much I had a hard time getting them in the house and they all asked for the ordering info. Read more

This rug is so beautiful. My granddaughter loves all the colors. It is prettier than the picture. Read more
This rug was used in a bathroom. It soaked up the water and would not dry outside in the sun. It was smelling bad in just a few days and never got better. Not good quality and certainly not worth the purchase price. We wanted to return it but were outside the return window. Read more
After awhile it doesn't lay flat, the edges start to get wavy. Do Not recommend. Read more