
Chees D Zone
Bath Rugs Summer Ocean Starfish Shell Conch Absorbent Diatomaceous Earth Bath Mat Quick Drying Non Slip Washable Shower
$5.83$6.39
About this item
- Absorb Water & Non-slip Material: Bathroom rugs is made of superfine fiber and rubber bottom, bath mat has excellent water absorption ability, and can quickly absorb water droplets within 0.5 seconds. shower mat are made of rubber backing at the bottom, which can play a non-slip role , make sure bathroom rug stays in place, the risk of slipping and falling for the elderly and children.
- Perfect Size: The size of diatomite stone bath mat is 16x24in(40x60cm) 0.9lb, put the bath rug under the door, bathroom mats will not block the ordinary door crack, and affect the door switch, bathroom mat set not only can absorb the water under the feet, but also decorate the room very well, bathmat very suitable as a gift for family and friend, especially on birthday, housewarming, Halloween, Thanksgiving, Christmas.
- Widely Uses: Bathtub mat non slip can be used not only as a door mat, bathtub mat or kitchen mat, but also as a desk mat, floor mat in front of the sink, RV bathroom mat, pet placemat or counter top mat. Bath mats for bathroom can be used both indoors and outdoors, such as living room, Bathroom, yard, garden, bedroom, balcony, study, office, hotel, restaurant, classroom.
- Stylish & Customizable: This rubber mat have one-sided high-definition printing and a variety of holiday-themed designs, such as Gnome, Navigation, Plant, Minimalism, Geometric, Vintage, and Mid-Century. bath rugs for bathroom also supports letter customization for a personalized touch, can adds a touch of style to any space. The weight of the bath rugs is relatively light, making bath mats convenient to use and store, and very suitable for indoor use.
- Easy to Clean: Non slip bath mat for shower have lint-free new technology, can layer evaporates water quickly, preventing dirt and hair from sticking to the surface. Just rinse with a shower head or wipe with a damp cloth, and let diatomaceous earth bath mat air dry. If you have any questions, please contact us, we will reply you within 24 hours
$5.83
Was $6.39Save $0.56
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byChees D Zone
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Chees D Zone |
|---|---|
| Size | 16x24in |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 0.41 Kilograms |
Technical specifications
| brand | Chees D Zone |
|---|---|
| size | 16x24in |
| material | Polyester |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 14.4 ounces |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Orange |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Hand Wash Only, Machine Wash |
| pattern | PatternedCDZ6137 |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Indoor Usage, Non Slip, Outdoor Usage, Stain Resistant, Washable |
| room_type | Bathroom, Kitchen, Laundry Room, Living Room |
| product_dimensions | 24"L x 16"W |
| number_of_pieces | 1 |
| manufacturer | Chees D Zone |
| best_sellers_rank | #1,116,828 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #3,440 in Bath Rugs |
| date_first_available | March 12, 2025 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
4.6
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed