SUPER CUTE
very cute!! quality seems okay so far but not sure about long term but i love it overall! Read more

Departments

PTAEXCEL
In Stock
In Stock
| Brand | PTAEXCEL |
|---|---|
| Size | 32x20" + 22x20" |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 2.4 Pounds |
| brand | PTAEXCEL |
|---|---|
| size | 32x20" + 22x20" |
| material | Microfiber |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 2.4 pounds |
| pile_height | 0.9 |
| construction_type | Handmade |
| back_material_type | Rubber |
| color | Pink 32x20" + Grey 22x20" |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Floral |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Non Slip, Washable |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 32"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Shag |
| number_of_pieces | 2 |
| warranty_type | Limited Warranty |
| material_feature | Soft, Absorbent, Durable |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | PTAEXCEL |
| item_model_number | PINK-BATH-SET-05 |
| best_sellers_rank | #140,807 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #651 in Bath Rugs |
| date_first_available | September 4, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug set pretty and well-made, appreciating its softness, wonderful colors, and good value for money.
very cute!! quality seems okay so far but not sure about long term but i love it overall! Read more

Very soft set of rugs. Vibrant colors. This is the second set that I've ordered because I couldn't find one that I liked better. Read more
Beautiful Bath Mat. Read more
Wonderful colors that match my shower curtain amazingly! Soft to the touch and perfecto brighten my bathroom. Love them Read more

Very cute, doesnt quite fit around my toilet, bit too big of an opening. Slip resistance is nonexistent, will 100% need a mat underneath. Material is good and design is as pictured. Overall good product, just need a mat Read more
So different and cute Read more
I’m so excited to try this out in my apartment. It’s so cute and I love the colors. Brings a bit of happiness every time I see it. The quality is great and the colors are perfect. Read more

Very cute concept, but not terribly durable. They mash flat very quickly. Read more