Makes mixing easy
Very sturdy and very easy to use multiple high speeds, lightweight mixer Read more
Departments

BLACK+DECKER
In Stock
In Stock
| Brand | BLACK+DECKER |
|---|---|
| Color | White |
| Product Dimensions | 4.2"D x 5.99"W x 7.3"H |
| Material | Plastic |
| Special Feature | Lightweight |
| Capacity | 5.3 Liters |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 175 watts |
| Controls Type | Plastic |
| Item Weight | 1.1 Pounds |
| brand | BLACK+DECKER |
|---|---|
| color | White |
| product_dimensions | 4.2"D x 5.99"W x 7.3"H |
| special_feature | Lightweight |
| capacity | 5.3 Liters |
| controls_type | Plastic |
| model_name | MX1500W |
| is_dishwasher_safe | Yes |
| global_trade_identification_number | 00050875809352, 00768674082929 |
| manufacturer | Spectrum Brands |
| upc | 768674082929 798837826381 722651260557 050875809352 885171093095 |
| item_weight | 1.1 pounds |
| department | Unisex-Adult |
| item_model_number | MX1500W |
| best_sellers_rank | #26,611 in Kitchen & Dining ( See Top 100 in Kitchen & Dining ) #38 in Hand Mixers |
| is_discontinued_by_manufacturer | No |
| date_first_available | December 4, 2010 |








Product video 1
Customers say
Customers find the hand mixer to be a great value for its price and appreciate its lightweight, non-bulky design that's easy to use and clean.
Very sturdy and very easy to use multiple high speeds, lightweight mixer Read more
Got it for a good price. And its from a trusted brand. Works well Read more
There isn't a button to release the mixers but overall it works pretty good. Gets the job done. Read more
Great hand mixer. Quality is great, cleaning is easy, speed are right, durability is good, color was very nice, storage is good as well. Mixing ability is good. Would definitely recommend this mixer. Read more
If you're looking for a compact mixer with great quality at a great price. "Look no further." I bought my first Black&Decker hand mixer 20 years ago. There was absolutely nothing wrong with my 20 year old mixer. The only reason I replaced it was that it was looking a little old. My new one is the same great quality and I anticipate it will also last well more than 20 years. Great quality at a great price. You just can't beat that! Read more
I have 2 KitchenAid stand mixers and use them regularly. They are excellent! Because I live by myself I’ve started to make smaller portions and thought it was time to get a handheld mixer. I didn’t want anything fancy, just basic and needed a lightweight mixer. This mixer seemed to answer all my needs. It is very light which is perfect for my arthritic hands. It’s very basic with just a set of beaters which is what I was looking for. However there are two issues. It’s a little difficult to put in the beaters but they do go in with a little struggle. The biggest problem is with the speeds. There really isn’t a slow speed and all the other speeds are almost the same. Bottom line. I bought this in “like new condition “ for $11. It’s worth that price. However for the reasonable full price of about $20 is still too much for this product. I would look around at other handhelds if you’re going to spend $20-$25. I would imagine you could get a better choice than this one... Read more
I really like this mixer! It is much quieter than my last one. Read more
This powerful little mixer works on cakes, cookies and breads. They last forever. Read more