Great product!
Looks great and has a soft feel! Read more
Departments

sovelor
In Stock
In Stock
| Brand | sovelor |
|---|---|
| Size | 18" x 47" |
| Material | microfiber |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 1.5 Pounds |
| brand | sovelor |
|---|---|
| size | 18" x 47" |
| material | microfiber |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 1.5 pounds |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Black |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Funny, Bathroom-related |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Letter Print |
| shape | Runner |
| special_feature | Washable |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 47"L x 18"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.6 Inches |
| manufacturer | Get Naked-Black-2 |
| best_sellers_rank | #93,722 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #452 in Bath Rugs |
| date_first_available | September 1, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath mat soft, absorbent, and perfect for shower areas, with one mentioning it goes right in front of the bathtub.
Looks great and has a soft feel! Read more
Rug dries very quickly and stays in place without rug grippers. It’s very soft and thick. It’s does what it needs to do I have no complaints really. The quality of the rug is perfect. I wish it was wider since it’s so long. Read more

Perfect size for the shower area. Adds a fun flair to my guest bathroom! Read more
Love this bath mat! Got it for the teen bathroom in our home they think its so funny, it washed up great in the washer, very soft, no slip when getting in and out of the shower, love the longer length so cute! Read more
Absolutely love this. Not only is it cute and funny but it’s a great rug. Read more
This rug is soft and good quality. My only complaint is that it tends to slide on my wood floor sometimes. Read more
Perfect for my downstairs shower! Read more
Good quality, beautiful Read more