One of the4 best laptops around
I bought this as a gift for my friend as he had a old 15 year old laptop. I also have a DELL laptop and love thir product. This one has good features, very light and full of speed. Read more
Departments

Dell
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i7 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Numeric Keypad |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 13.3 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 Pixels |
| processor | 1.9 GHz core_i7 |
| ram | 16 GB DDR4 |
| memory_speed | 2400 MHz |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| graphics_card_ram_size | 1 GB |
| wireless_type | 802.11g |
| number_of_usb_30_ports | 2 |
| best_sellers_rank | #93,150 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #16,144 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | February 9, 2018 |
Product video 1
I bought this as a gift for my friend as he had a old 15 year old laptop. I also have a DELL laptop and love thir product. This one has good features, very light and full of speed. Read more
I've had many Dell products over the years and expected another excellent product. I needed a strong workhorse with power and portability for work and this compact i7 seemed to be just what would serve that purpose. However, I was disappointed with this one. I bought this laptop two years ago and have had trouble with it from day one. There are three primary issues that, even though returned for repair, continue to this day as follows: (1) Intermittently, the screen does not come back on after sleep mode and nothing makes the display return to normal behavior except a hard reboot, (2) More frequently than the first problem, the keyboard does not respond after sleep mode. Fortunately, at least with this issue, it can be plugged into my Dell Dock to make it work so I don't have to do a hard reboot it. This happens so frequently that I had to buy an external bluetooth keyboard. The most frequent problem, however, is that it has trouble entering sleep mode. It is configured to go to sleep when closing the lid. This feature has never worked no matter how many times I've reset the configuration. The only sequence that works is to force it by using the keyboard sleep command (Fn + End) but this only works on the first try 25% of the time. Most often, that sequence has to be repeated one or two more times before it works. Not long after buying it, I sent it to Dell complaining of these three problems. They kept it for two weeks and replaced the motherboard. Nothing changed. It behaved exactly as before. So, since it was more than $2,500 at the time, I've kept it and limped on. Apart from these plaguing issues, it performs very well. However, I would hesitate to buy a similar Dell product again. Read more