Great condition
Perfect condition. Everything works great. Shipping was very well done. Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | white or silver |
| Hard Disk Size | 60 GB |
| CPU Model | Intel Core 2 Duo |
| Ram Memory Installed Size | 2 GB |
| Operating System | Windows XP Professional |
| Special Feature | Wifi |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 |
| processor | 1.83 GHz intel_core_2_duo |
| ram | 2 GB DDR2 |
| memory_speed | 1.83 GHz |
| hard_drive | 60 GB HDD |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11abg |
| number_of_usb_20_ports | 3 |
| best_sellers_rank | #37,130 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,545 in Renewed Laptops #4,203 in Renewed Computers & Accessories #5,687 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | June 14, 2012 |
Perfect condition. Everything works great. Shipping was very well done. Read more
Will purchase again Read more
Works like a charm none of the lag you get when sellers do a upgrade of the OS making it look better on paper .. If the machine was made to run windows XP then by all means stay with XP . If you buy a XP built machine and cram Windows 7 into it your computer will slow to a snails pace and you will suffer unless you upgrade the Ram Read more
Worked really good. Have purchased before. Always satisfied. Read more
You can trust this guy. He cares and knows what he is doing. He helped me during and after I ordered it. Its in great shape and works like I expected. Use MP Deals!!! Good outfit and they are there when ever you need them. Like mine so much I'm buying one for my little brother for Christmas. Later guys!! Be in touch soon!! Read more
It came with outdated and unsupported xp pro system installed.Windows7- 8.1 would have been more up to date and supported by windows and microsoft.Otherwise it's nice but limited.Get the 4GB memory card upgrade,Replace the 80GB HDD with the 500GB Use the supplied system reinstall disc to load them Then get the old windows 8 (2 disc set) upgrade which you can use all the way to windows 10.8 & 8.1 take about 2hrs each to install. 10 seems like or may actually take twice as long to install.The total maxed out upgades { whole nine yards} cost me $ 100.00 give or take a few bucks.I'm no IT guy,not even close and easily did all this stuff myself and express installation options for the most part.Later used setup bios to deactivate some unused stuff and add or enable other features,then saved changes on exiting bios. Read more
Not at all what I expected,some operating files is missing,This P C, will not let me reset it and won,t let me download important program s Read more
Super slow and battery doesnt last long at all Read more