★★★★★
Very good product!
Jorge A. Enamorado—February 4, 2026✓ Verified purchase
This computer works excellently to this day, tanks Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Speakers |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 |
| processor | 3 GHz core_i5 |
| ram | 8 GB DDR4 |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics 6300 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | Bluetooth |
| number_of_usb_20_ports | 1 |
| number_of_usb_30_ports | 1 |
| best_sellers_rank | #29,709 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,220 in Renewed Laptops #3,348 in Renewed Computers & Accessories #4,507 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | October 9, 2019 |



Product video 1
This computer works excellently to this day, tanks Read more
It is nice. It worked fast. I need some more. Read more
The laptop was just what they said it was going to be! Read more
Can’t believe the deal this thing is! Looks and behaves brand new. There wasn’t a scratch or blemish anywhere, the battery lasts forever and the hardware performs as a new computer should. Absolutely the best deal I’ve ever gotten on a computer Read more
Excellent product, very good quality. Read more
There was an issue in the listing, not TekRefurb's fault. But they resolved the situation quickly and without a hassle. Five star service. Read more