EXCELLENT LAPTOP
The laptop arrived in excellent condition. The technical specifications are as indicated. Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 128 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Speakers |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| processor | 1.9 GHz core_i5 |
| ram | 8 GB DDR4 |
| hard_drive | 128 GB HDD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| best_sellers_rank | #33,617 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,378 in Renewed Laptops #3,801 in Renewed Computers & Accessories #5,161 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | November 29, 2017 |



Product video 1
The laptop arrived in excellent condition. The technical specifications are as indicated. Read more
Just as described. Well packed. Im quite satisfied Read more
the screen is now unusable and the battery looks to be ready to explode Read more
The "Product Description" clearly states that it has a backlit keyboard. What I received does not. When I contacted Customer Service, I was told "the unit with a backlit keyboard" is not available. Beyond that, the unit seems to function well. I'm not happy with the purchase because greatest sell for me was the backlit keyboard. It may not have been intentional but I feel duped... Read more
Battery life is only a few hours ,you would think being LED battery life woukd be much longer Really have to press the keys hard when typing ,of course only found this problem after installing all my programs So do I deal with it or return And the weight is ridiculous heavy , bit not a big deal since won't be traveling with this boat anchor Read more
Since i bought this laptop from amazon 3 years ago i have never gotten any issues with it ,and the price i paid for such a high quality i5 processor laptop is unbelievable ,i can never stop recommending amazon to the world ,amazon is real ,and amazon is a very honest business ,the always sells all customers high quality products. Raymond Read more
Bought this laptop quite afraid. Although, it have been working good so far, it looks almost new, good battery life and smooth performance, only the volume buttons don't seem to work. I keep update if any issue occurs. PD: Running Linux Ubuntu Read more
This had to be one of the best computer deals I've ever received. The laptop is great and pretty fast for an i5 processor. Nice 1080p screen. Seems to have good battery life. Read more