Good Choice
Great laptop, fast on startup, shutdown, data transfer, up/download. The best way i can describe this laptop is an XPS with mega versatility for upgrade and a screen that will last for business use. Read more
Departments

Dell
Currently unavailable
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude 7000 E7470 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Anti Glare Coating |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 |
| processor | 3.4 GHz core_i5 |
| ram | 6 GB DDR4 |
| memory_speed | 2133 MHz |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics 520 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| graphics_card_ram_size | 8 GB |
| wireless_type | 802.11a, Bluetooth |
| best_sellers_rank | #84,082 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #14,433 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | May 5, 2016 |
Customers say
Customers find the laptop to be a great device that runs very fast and offers good value for money.
Great laptop, fast on startup, shutdown, data transfer, up/download. The best way i can describe this laptop is an XPS with mega versatility for upgrade and a screen that will last for business use. Read more
Do not buy. Shortly after receiving the laptop, the keyboard and battery stopped working properly. I emailed the buyer and asked for a replacement. They sent me one which looked different than the previous one I had gotten, as if the first one they sent me was a used older model and not a new Latitude E7470. I tried it once I got and it worked. I tried it the next day, it worked. Perfect, right? Until… After not using the laptop for 2 months (it was fully charged and stored in a dry place; can’t take the battery out). I went to turn it on today because I need it, and guess what? The laptop doesn’t work! How awful and infuriating. I would give 0 stars if I could. Read more
The description said New. Knowing what it was I knew that was false but hoped it was new old stock, It's not. Minor wear and 30 minute battery life means it's well used. Good shape but used. It serves my purpose, so I'll keep. Read more
I purchased this device for home use. I was amazed how quickly I can star working on the computer. Programs run well and battery life is decent. Price is affordable and the device looked brand new, no signs of use. I recommend it! Read more
The description Seller has on Google Marketplace includes - Windows 10 pro. Laptop has NO operating system, vendor says: "the laptop description indicated the drive was wiped". So, nice laptop, NO instructions as to loading an OS. Not happy with this level of NON Help from the Vendor. Read more
Not the item that I asked for. The charger doesn't work. Not touch screen. I don't like it at all. Definitely not recommended. PD: Not a new item. Read more



It's good enough for me. Does what I need, at a good price. Read more
I have this computer at work and wanted one for home too. I love this laptop and the seller communicates so well, they shipped it a few days earlier than needed, and I am grateful for that! Read more