★★★★★
Preferred working conditions even though it's refurbished
Alpha S.—March 3, 2026✓ Verified purchase
Computer works great it's looks like new very happy with my purchase Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Latitude Rugged 5424 Laptop |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 MP |
| processor | 1.7 GHz core_i5 |
| ram | 16 GB DDR4 |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| graphics_card_ram_size | 1.00 |
| wireless_type | Bluetooth |
| best_sellers_rank | #4,026 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #109 in Renewed Laptops #342 in Renewed Computers & Accessories #458 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | May 5, 2022 |



Product video 1
Computer works great it's looks like new very happy with my purchase Read more
Fantastic laptop👍🏻👍🏻 Read more
Excellent value. The laptop looks brand new. And though we’ve only had it a day it’s performing perfectly. Oh, and it comes with 2 batteries! Read more

It is exactly what I wanted, I love it! Read more