
ist computers
Dell Pro 14 Plus Next Gen Latitude 7450 Business Laptop 14 FHD Intel Core Ultra 7 266V i9-13900H
$1249.99$1699.99
About this item
- ENGINEERED FOR AI & MOBILITY - Meet the Dell Pro 14 Plus, the AI-enhanced evolution of the Latitude 5450. Engineered for on-the-go productivity, it features a slim and lightweight design that weighs only 3.09 lbs, delivers up to 18.2 hours of battery life, and supports ExpressCharge capability to keep you efficient. Boasting a durable aluminum chassis and having passed MIL-STD 810H tests, it offers robust reliability for professionals on the move, from the office to demanding field environments
- POWERFUL PERFORMANCE - Power by the Intel Core Ultra 7 266V vPro processor (8 cores, up to 5.0 GHz) with 48 TOPS NPU and Intel Arc Graphics, this AI PC delivers exceptional performance for multitasking, data analysis, and content creation. Equipped with 16GB 8533 MT/s LPDDR5X RAM and 1TB PCIe SSD for fast storage and reduced load times, it ensures smooth and responsive performance for all your tasks
- COPILOT+ PC AI POWERHOUSE - The dedicated NPU delivers 48+ TOPS for local AI processing without relying on the cloud. It enables Recall (effortless retrieval of past actions and content), Cocreate (AI image tools), Windows Studio Effects (auto-framing/background blur for video calls), and Live Captions (real-time translation). It redefines productivity and creativity with seamless, offline AI acceleration
- IMMERSIVE DISPLAY - Features a 14-inch WUXGA (1920x1200) display with narrow borders, 300 nits brightness, and anti-glare coating to maximize screen real estate and reduce eye strain during extended use. Expand your workspace by connecting up to 3 external monitors via HDMI or Thunderbolt 4, with a max resolution of up to 4K@60Hz without docking station
- ADVANCED CONNECTIVITY - Stay connected with a range of ports, including 2x Thunderbolt 4, 2x USB-A 3.2 Gen 1, HDMI 2.1, and Global Headset Jack. With Wi-Fi 7, 5G LTE support,and Bluetooth 5.4, enjoy faster wireless speeds and stable device connections. The 1440p IR HDR camera with temporal noise reduction ensures crisp video calls and secure facial recognition login, while the backlit keyboard provides comfortable typing in any lighting
- OPERATING SYSTEM - Windows 11 Pro 64-bit, with AI-powered Copilot, offers intelligent assistance for a variety of tasks. Ideal for School Education, Designers, Professionals, Small Business, Programmers, Casual Gaming, Video Streaming, Online Class, College Students, Zoom Meeting, Video Conference, etc
- DISCLOSURE - Brand New Computer has been resealed to upgrade the SSD. Three-year warranty from Issaquah Highlands Tech on upgraded SSD. One-year warranty from manufacturer on remaining components
$1249.99
Was $1699.99Save $450.00
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byIssaquah Highlands Tech
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | ist computers |
|---|---|
| Model Name | Dell Pro 14 Plus |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Silver |
| Hard Disk Size | 1 TB |
| CPU Model | Core i7 Family |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, FHD IR Webcam, HD Audio, Numeric Keypad |
| Graphics Card Description | Integrated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1200 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1200 Pixels |
| processor | 2.2 GHz core_i7_family |
| ram | 16 GB LPDDR5 |
| memory_speed | 8533 MHz |
| hard_drive | 1 TB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel Arc Graphics |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11ax, Bluetooth |
| number_of_usb_30_ports | 2 |
| best_sellers_rank | #18,839 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #2,750 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | November 7, 2025 |
Ask about this product
From the brand












Product videos
Product video 1
Customer reviews
5.01 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed