★★★★★
Wise purchase
C Weber—October 5, 2025✓ Verified purchase
It didn't disappoint. It's fast and reliable. Read more
Departments

Dell
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Pro 16 Business Laptop |
| Screen Size | 16 Inches |
| Color | Silver |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i5 Family |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Numeric Keypad |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 16 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1200 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1200 Pixels |
| processor | 4.8 GHz core_i5_family |
| ram | DDR5 |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel Graphics |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11ax, Bluetooth |
| best_sellers_rank | #3,576 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #398 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | July 24, 2025 |
Product video 1
It didn't disappoint. It's fast and reliable. Read more