
Amazon Renewed
Dell X2N6X Latitude 5000 5490 14 Intel Core I5 7Th Gen I5-7300U Dual-Core 2 Core 2 60Ghz 8GB
$183.70$269.99
About this item
- Brand Dell, Model X2N6X
- Product Type: Notebook, Processor Manufacturer: Intel, Processor Type: Core i5, Processor Generation: 7th Gen, Processor Model: i5-7300U,
- Processor Speed: 2.60 GHz, Processor Core: Dual-core (2 Core), Standard Memory: 8 GB, Maximum Memory: 32 GB, Memory Technology: DDR4 SDRAM,
- Number of Total Memory Slots: 2, Number of Occupied Memory Slots: 1, Total Hard Drive Capacity: 500 GB, Screen Size: 14", Display Screen Type: LCD, Screen Resolution: 1920 x 1080, Touchscreen: No,
- Graphics Controller Manufacturer: Intel, Graphics Controller Model: HD Graphics 620, Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM, Graphics Memory Accessibility: Shared,Wireless LAN: Yes,
$183.70
Was $269.99Save $86.29
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byTekRefurbs
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 500 GB |
| CPU Model | 8032 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Webcam, Support Stylus |
| Graphics Card Description | Integrated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 |
| processor | 8032 |
| ram | 4 GB DDR4 |
| memory_speed | 2.6 GHz |
| hard_drive | 500 GB HDD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11g |
| best_sellers_rank | #22,663 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #927 in Renewed Laptops #2,522 in Renewed Computers & Accessories #3,390 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | November 10, 2020 |
Ask about this product
From the brand



Product videos
Product video 1
Customer reviews
4.7
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed