Wow. just what I needed.
More than I expected for what I paid. My only complaint was they were gone before I could get my Granddaughter one. Would never know it was used. Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 2.5 GHz |
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 |
| processor | 2.5 GHz apple_ci5 |
| ram | 8 GB DDR4 |
| memory_speed | 2.5 GHz |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11abg, Bluetooth |
| best_sellers_rank | #115,543 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #4,855 in Renewed Laptops #12,941 in Renewed Computers & Accessories #20,402 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | May 3, 2019 |



More than I expected for what I paid. My only complaint was they were gone before I could get my Granddaughter one. Would never know it was used. Read more
Pros Great out of the box. Basic Windows 10 Pro install all ready to go without any problems. Full function test and working well. I like these corporate refurbs but have never bought them from a reseller before. Cons - Cheaper direct from manufacturer. I buy direct from manufacturer almost always but I am traveling and they will not ship to freight forwarding address. Seller refurbish was not very thorough. Incorrect power supply wattage. 65W sent but 180W is the correct unit. When I went to add RAM I discovered a dirty exhaust/cooling fan. 10 seconds to clean it out. SSD (hard drive) not in a cage/housing. Not a functional problem. There is no way to attach this type of SSD without the housing. I'm not opposed to using a hot glue and have temporarily secured it with tape. I will not purchase the correct housing. Read more


Arrived on time, laptop looks brand-new no blemishes or scratches, and seems to run in excellent condition Read more
This is a decent laptop for the price. Pros (In general): - Full HD (1920 x 1080) - i5-8400H scores a 7,825 on PassMark benchmark. (Not bad.) - NVME drive slot, so upgrading is no problem. - Two RAM slots, again easily upgrade to a max of 32 GB. - It is very easy to open this laptop and the screws are captured. - 100% Linux compatible. Cons (In general): - Chassis is plastic. - Keyboard and mouse buttons can rub/scratch the display if the laptop is squeezed into a backpack. Recommend putting a microfiber cloth over the keyboard when the laptop is closed. - The display brightness is rubbish. Indoor use is recommended. Cons (Specific to this purchase. Your experience may be different): - Came with a 65W power supply, but the 5491 really needs a 90W to work at peak performance. - The battery is a bit swollen, so I'll probably need to replace it soon. - The laptop was shipped in a simple box with no packing material for cushion. No popcorn or foam or even paper. Just a cardboard box. (But it did come without any damage from shipping.) - The laptop was covered in dust and little hairs. Not sure where this came from, but a wipe down was required to clean it up before use. Read more

La entrega llego días antes del tiempo establecido...muy bueno Read more
Plastic cover is broken, key “3” is completely absent Read more

