
LG
LG 43-Inch QNED80 4K Smart TV - 7 AI Processor 4K Gen 8 Local Dimming Alexa Built-in HDR10
$599.98
About this item
- Dynamic QNED Colour with 100% Color Volume: LG's Dynamic QNED Colour with 100% Colour Volume and next-gen AI provides vivid colour on your screen for a captivating visual experience. *Display Colour Gamut Volume (CGV) is equivalent or exceeds the CGV of the DCI-P3 colour space as verified independently by Intertek. Features LG’s unique display technology offering wide colour gamut technology providing enhanced colour reproduction rate without the use of quantum dots.
- Get wrapped up in the experience: Enhanced brightness, improved sound, refined picture detail with 4K upscaling* and Dynamic Tone Mapping Pro. It all comes together for a thrilling watching experience powered by the α7 AI Processor Gen8. *Image quality of upscaled content will vary based on source resolution.
- Powerful colours that pop: HDR10 Pro delivers a dramatic visual experience and elevated picture quality by enhancing each colour on your screen for a ""wow"" effect.
- Just the way they intended: Watch films just how the directors envisioned them with automatic preservation of the director’s original colours, settings and frame rates for a true at-home cinematic experience.
- Experience LG’s Award winning Smart TV platform powered by webOS: Search less and stream more with LG’s Award winning Smart TV platform LG's - which delivers a smarter more personalized experience. Browse all your favourite streaming apps and let LG Channels connects you to over 100 free channels.* Plus with LG’s Re:New Program enjoy new software updates and feature refreshes for up to 5 years. *Internet connection and subscriptions to streaming services are required; number of LG Channels subject to change. Software update will automatically download. Consumers who disable “auto-update” will receive a pop-up notification to accept or deny software update.
$599.98
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byVellarrana Tech Certified
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Screen Size | 43 Inches |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Technology | 4K QNED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | HDR10 Pro, AI webOS, LG Channels, webOS Re:New, Magic Remote |
| Included Components | Power Cable, Magic Remote, Stand, Remote Control Batteries |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 10.12"D x 38.11"W x 24.92"H |
Technical specifications
| brand_name | LG |
|---|---|
| item_weight | 26.4 pounds |
| product_dimensions | 10.12 x 38.11 x 24.92 inches |
| item_model_number | 43QNED80AUA |
| batteries | 2 AAA batteries required. |
| output_wattage | 20 Watts |
| color_name | Black |
| special_features | HDR10 Pro, AI webOS, LG Channels, webOS Re:New, Magic Remote |
| standing_screen_display_size | 43 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| voltage | 120 Volts |
| best_sellers_rank | #100,137 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #572 in Televisions |
| date_first_available | December 4, 2025 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
4.37 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed