★★★★★
hard to use remote
Chip Rainwater—January 2, 2026
Love the clarity and sharpness! Don't like to remote control. Read more
Departments

LG
Currently unavailable
| Screen Size | 48 |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Technology | OLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Amd freesync, Built-In Speaker, Google Cast built-in, Multiple Voice Assistance, Nvidia G Sync |
| Included Components | Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 9.1"D x 42.2"W x 26.6"H |
| brand_name | LG |
|---|---|
| item_weight | 37 Pounds |
| product_dimensions | 9.1 x 42.2 x 26.6 inches |
| item_model_number | OLED48C5PUA.AUS |
| batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| special_features | Amd freesync, Built-In Speaker, Google Cast built-in, Multiple Voice Assistance, Nvidia G Sync |
| standing_screen_display_size | 48 |
| aspect_ratio | 16:9 |
| best_sellers_rank | #34,761 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #20 in OLED TVs |
| date_first_available | March 31, 2025 |











Product video 1
Love the clarity and sharpness! Don't like to remote control. Read more
Fantastic TV. Everything about it is perfect. Definitely sets the standards for watching content, and is especially smooth with video games. Worth the price! Read more
The picture is great. The sound is great. The remote control is not user friendly. It will take time to get used to the remote control. Based on the aforementioned, I can only give the TV four stars. FEDX delivered the TV on time; without a scratch in the box, great job! Thank you FEDX! Read more
Fabulous TV. CRYSTAL CLEAR AND GREAT SOUND. I THINK THIS IS THE BEST TV I HAVE EVER OWNED. Read more