★★★★★
Quality TV at a great price
Gregory M. Ruff—November 3, 2025
Excellent TV, color and sound are amazing!1 Read more
Departments

LG
In Stock
In Stock
| Screen Size | 55 Inches |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Technology | OLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Amd freesync, Built-In Speaker, Google Cast built-in, Multiple Voice Assistance, Nvidia G Sync |
| Included Components | Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 9.1"D x 48.1"W x 29.8"H |
| brand_name | LG |
|---|---|
| item_weight | 35.3 Pounds |
| product_dimensions | 9.1 x 48.1 x 29.8 inches |
| item_model_number | OLED55C5PUA.AUS |
| batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| special_features | Amd freesync, Built-In Speaker, Google Cast built-in, Multiple Voice Assistance, Nvidia G Sync |
| standing_screen_display_size | 55 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| voltage | 120 Volts |
| best_sellers_rank | #41,720 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #23 in OLED TVs |
| date_first_available | March 10, 2025 |











Product video 1
Customers say
Customers find the TV to be of good quality and consider it a great value for the money.
Excellent TV, color and sound are amazing!1 Read more
Great value for the money. Read more
This is the first OLED TV I had, very impressed with the image quality. The remote control was very easy to use, love it. Read more
Awesome tv and brightness really improved Read more
Really great TV unbelievable clarity. Links well with the LG sound bar sounds great highly recommend. Read more
Excellent choice for bright rooms Read more
Much better sound than previous modle Read more