Libby Smoked Tumblers
Beautiful, easy to hold, matches my dishes perfectly! Great but!! Read more
Departments

Libbey
In Stock
In Stock
| Brand | Libbey |
|---|---|
| Material | Glass |
| Color | Classic Tumbler Smoke (18 oz) |
| Capacity | 18 Fluid Ounces |
| Special Feature | Dishwasher Safe |
| brand | Libbey |
|---|---|
| color | Classic Tumbler Smoke (18 oz) |
| special_feature | Dishwasher Safe |
| style | Classic |
| theme | Everyday Moments |
| recommended_uses_for_product | Events, Home |
| included_components | 12, 18 oz smoke infused cooler glasses |
| specific_uses_for_product | Cold Drinks |
| shape | Round |
| pattern | Classic |
| product_care_instructions | Dishwasher Safe |
| age_range_description | Adult |
| material_feature | Recyclable |
| reusability | Reusable |
| unit_count | 12.0 Count |
| item_weight | 10.8 pounds |
| product_dimensions | 10.81"W x 6.88"H |
| material_type_free | Lead Free |
| number_of_items | 1 |
| customer_package_type | Standard Packaging |
| is_dishwasher_safe | Yes |
| finish_type | Glossy |
| manufacturer | Libbey |
| upc | 031009294749 031009664412 |
| manufacture_year | 2017 |
| global_trade_identification_number | 00031009664412 |
| set_name | Classic Smoke Tumbler Glasses, 18-ounce, Set of 12 |
| size | 18 Ounces |
| item_model_number | 2154SM |
| best_sellers_rank | #62,247 in Kitchen & Dining ( See Top 100 in Kitchen & Dining ) #2,345 in Tumblers & Water Glasses |
| is_discontinued_by_manufacturer | No |
| volume | 18 Fluid Ounces |
| finish_types | Glossy |
| assembly_required | No |
| number_of_pieces | 12 |
| batteries_required | No |












Product video 1
Customers say
Customers find these tumbler glasses to be heavy and well-made, with a beautiful smoke color and good value for money.
Beautiful, easy to hold, matches my dishes perfectly! Great but!! Read more
These are beautiful glasses. good quality. sturdy. good size for drinks. Read more
Top of the glasses are thin, will break easily, very nice otherwise Read more
Ordered these to replace some broken 18oz glasses we had from our original 18oz and 12oz set. Unfortunately, we have had to order replacements every couple of years due to breakage of the larger glasses. This set arrived fairly well packaged, but one glass was chipped along the rim of the glass. Love the look and feel of these, but they are pretty fragile and can break seemingly easily. Will I still buy more if more break? Yes, BUT I do wish the glass was slightly stronger/thicker towards the top of the cup. Read more
It's a great value for 12 glasses. Read more
These classes look beautiful and are a good heavy weight, but one came with a shard of glass, stuck in the bottom of it, which I cut my finger on while trying to hand wash before I put them away and in the second picture of the glass is defective. I’m going to replace them with the exact same ones. Hopefully the next batch is good./. I originally only gave these three stars because of the damage. But I contacted Libbey and they were great at rectifying the situation. They sent me a whole new set of glasses and told me to keep the ones I already had. The new ones are perfect. These glasses are beautiful and a nice weight. I appreciate the manufacturers prompt attention to the problem and correcting it. Read more
I love these glasses they have some heft to them and I love the smoke color. I bought the lowballs as well. No were broken in my shipment which was nice! Read more
They are beautiful glasses. In addition, they are more sturdy than expected. Love them and would highly recommend them. Read more