Perfect little bathroom rug
Cute, soft, thick rug with good grip. A little bit small but buying it I knew the dimensions. Will be perfect for my daughter’s bathroom. Read more
Departments

LUMI
In Stock
In Stock
| Brand | LUMI |
|---|---|
| Size | 24"x40" |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | Medium Pile |
| brand | LUMI |
|---|---|
| size | 24"x40" |
| material | Microfiber |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Blue Sea Turtle-large |
| indooroutdoor_usage | Both |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Fluffy, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Guest Room, Laundry Room, Playroom |
| product_dimensions | 40"L x 24"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| item_weight | 2.09 pounds |
| manufacturer | Lumi Rugs |
| best_sellers_rank | #61,723 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #331 in Bath Rugs |
| date_first_available | September 9, 2025 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug cute and well-made, with one noting it looks like Pottery Barn.
Cute, soft, thick rug with good grip. A little bit small but buying it I knew the dimensions. Will be perfect for my daughter’s bathroom. Read more
Super cute and exactly what I was expecting, quality is amazing and it has a "no slip" back so its not slipping around when trying to step out of the shower. Washer safe (w/ cold water). Read more

I have bought 6 small shag bath rugs now in the search for one that is cute and good quality. This has been the best. No weird gapping in the graphic, thick and plush fibers, color fidelity, and the turtle is distinguishable from the white background. I didn't want to spend more than $20 on a bath rug, but that extra $10 came out to be worth it. How I review: I weigh color/design/functionality the most for daily use items and things I will see every day. --> 5 - would repurchase and actively recommend 4 - would repurchase, no complaints 3 - this was okay, would not repurchase 2 - this was okay, kept because I don't want to find an alternative 1 - this did not perform and I'd dissuade you from buying it Read more
Love this plush mat. Washes beautifully and it adds a whimsical toych to the bathroom. Nice large suze. Read more
The perfect bathmat for the shower in my beach house. Kids love these cute mats. These bathmats are made of a soft, absorbent material that washes well, does not shed, and looks great. The size is actually larger than I thought it would be, so perfect to step out onto after a shower. Read more
Very cute, nice quality Read more
Fast Shipping Very cute Soft Read more
Very cute. Very soft. But pieces of the rug keep pulling out so I am not sure what will happen should I wash it. Read more