Absolutely beautiful
This is a beautiful rug! Well made, and soft! I love it, compliments my bathroom decor ! Read more
Departments

LUMI
In Stock
In Stock
| Brand | LUMI |
|---|---|
| Size | 22" x 34" |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 1.96 Pounds |
| brand | LUMI |
|---|---|
| size | 22" x 34" |
| material | Polyester |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 1.96 pounds |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Azure Bay |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Beach, Cartoon |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Beach |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Fluffy, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Guest Room, Laundry Room, Playroom |
| product_dimensions | 34"L x 22"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Art Deco |
| number_of_pieces | 1 |
| embellishment | Beach, Starfish, Shell Pattern |
| material_feature | Soft, Absorbent, Quick-Drying |
| number_of_packs | 1 |
| finish_type | Soft Touch |
| manufacturer | Lumi Rugs |
| item_model_number | HL24HTZL2234B |
| best_sellers_rank | #21,739 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #147 in Bath Rugs |
| date_first_available | August 9, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers love the beach rug's appearance, with one noting its adorable sand and water image, and appreciate its softness, with one describing the thick pile as cushiony underfoot.
This is a beautiful rug! Well made, and soft! I love it, compliments my bathroom decor ! Read more
This is a small oval beach themed rug. Nicely made. Perfect for stepping on out of the shower. Good weight and thickness. It's very cushy too. Read more
Love this rug. Plush. Beautiful. Read more
exactly as pictured, thick and luxurious. I LOVE IT! Read more
I love this rug! It looks perfect in my beachy themed bathroom. It is very soft and absorbs well. Rug backing stays put, doesn't slide. Goes well with my wicker linen cabinet and pale green walls. Read more
This is one of my favorite bathroom rugs! Unlike a lot of other brands, this one is super fluffy. So soft under my toes! Great absorbency. Quite thick and heavy like a bathroom rug should be. I got it on a sale so it was a super value. A quality rug, There is rubber netting on the bottom of the rug, so its slip resistant. Its also machine washable. It says just put it in a laundry bag. Read more
If I could give this rug 10 stars I would. It is beautiful and is much thicker than I thought it would be. The pattern is so fun and colorful. This rug is definitely the focal point in our bath. I can’t believe the quality of this rug for the price. Read more

Love these bath rugs so much! They are so plush up under my feet. Some of the best bath rugs I’ve owned! And, they are super cute and go with my bathroom decor so well! Highly recommend! Read more