Perfect rug
Soft. Color is perfectly as advertised. Stays in place. Easy to wash. Love this rug! Read more
Departments

LUMI
In Stock
In Stock
| Brand | LUMI |
|---|---|
| Size | 24" x 43" |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | Medium Pile |
| brand | LUMI |
|---|---|
| size | 24" x 43" |
| material | Microfiber |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | White |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | No |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Fluffy, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| product_dimensions | 43"L x 24"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Classic |
| number_of_pieces | 1 |
| material_feature | Absorbent and Quick Dry, Soft, Easy to Clean |
| number_of_packs | 1 |
| item_weight | 3.45 pounds |
| item_model_number | BXD24WH2443B |
| best_sellers_rank | #20,711 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #141 in Bath Rugs |
| date_first_available | April 10, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug well-made, soft, and appreciate its bright white color and good value.
Soft. Color is perfectly as advertised. Stays in place. Easy to wash. Love this rug! Read more
Nice rug. Soft and visually appealing. Read more
This rug is awesome and really soft to walk on. Read more
It is thick and comfortable!!! Read more
verry good Read more
I bought this for my en suite bathroom. It is a nice rug and provides suitable padding and kelps keep the floor dry when stepping out of the shower. The color and style look great and the rug is non slip. Read more
This mat does NOT dry! Even after 40 minutes in the dryer it will feel damp. The dampness is very persistent and will eventually start smelling accordingly. We made a mistake of keeping it just past return period. Test it yourself and get your money back. Read more
Very plush, well made Read more