Bathroom Rug
Very happy with this bathroom rug. It has a backing so it doesn’t slip and it’s pretty absorbent. Read more
Departments

LUMI
In Stock
In Stock
| Brand | LUMI |
|---|---|
| Size | 17" x 30" |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Tufted |
| Pile Height | Medium Pile |
| brand | LUMI |
|---|---|
| size | 17" x 30" |
| material | Polyester |
| weave_type | Tufted |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | White |
| indooroutdoor_usage | Both |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Fluffy, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Guest Room, Kitchen, Laundry Room |
| product_dimensions | 30"L x 17"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| material_feature | Soft, Absorbent, and Plush |
| item_weight | 1.57 pounds |
| manufacturer | Lumi Rugs |
| best_sellers_rank | #178,927 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #786 in Bath Rugs |
| date_first_available | April 21, 2025 |












Product video 1
Very happy with this bathroom rug. It has a backing so it doesn’t slip and it’s pretty absorbent. Read more
Love it love it. Soft under the feet. Stays in place! Read more
Nice rug, but small. I should have paid attention Read more
Very good quality. The texture adds a bit of interest. The gray color is very pretty. Read more
Nice mat Read more
This bath mat is perfect! We replaced ours that didn’t have “non slip” backing and it was one of our best decisions. I find that sometimes “non slip” doesn’t necessarily work. We have tile floors and I feel completely comfortable stepping onto it after showering. It is very soft, plush and feels thick. We’ve washed it with no problems but didn’t do anything on hot so we could protect the non slip backing. The grey color is very appealing and never looks dirty which is big deal because some greys always look dirty. As much as I love it, I feel like the price could be a little lower. If they put a coupon on it that would be a bit better. Read more





This bath mat works perfectly for what I intended. I have it in front of my sink in my bathroom and it’s nice and comfortable to stand on. It’s got a nonslip backing which holds it securely in place on the tile floor. It has a good looking pattern design also. It’s very absorbent but dries quickly so no mildew. The size is perfect for bathrooms or showers. Read more

I ordered this rug to place immediately inside my large walk-in shower before stepping out onto a larger stone mat. It is soft, thick, and quite comfortable, making it a perfect addition to any bathroom. The non-slip backing helps the rug stay in place, and the absorbent material dries quickly after showers. It’s easy to wash, holds its shape well, and the neutral grey color fits nicely with most décor. Read more
