Wonderful.
Working like a champ till this day. Read more
Departments

Samsung
In Stock
In Stock
| Operating System | Wear OS |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Special Feature | ECG, GPS |
| Battery Capacity | 5.9E+2 Milliamp Hours |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Communication Standard | Bluetooth |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| GPS | Built-in GPS |
| Shape | Round |
| Screen Size | 45 Millimeters |
| product_dimensions | 11.34 x 2.36 x 1.38 inches |
|---|---|
| item_weight | 3.17 ounces |
| item_model_number | SM-R820NZTALTA |
| batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| best_sellers_rank | #180,358 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #3,239 in Smartwatches |
| os | Wear OS |
| ram | 32 GB |
| connectivity_technologies | Bluetooth, Wi-Fi |
| gps | Built-in GPS |
| special_features | ECG, GPS |
| other_display_features | Wireless |
| human_interface_input | Touchscreen |
| scanner_resolution | High |
| form_factor | ROUND |
| color | Titanium |
| battery_power_rating | 9 Milliampere Hour (mAh) |
| whats_in_the_box | USB Cable |
| manufacturer | Samsung |
| date_first_available | August 5, 2022 |
| weight | 90 Grams |
| standing_screen_display_size | 45 Millimeters |
| memory_storage_capacity | 32 GB |
| ram_memory_installed_size | 1.5 GB |
Product video 1
Customers say
Customers find the smartwatch good-looking and appreciate its durability, noting there are no scratches on the watch.
Working like a champ till this day. Read more
I NEVER USUALLY WEAR A WATCH AND HAVE NOT FOR MANY MANY YEARS. THEY ALWAYS SEEMED TO BE A PROBLEM WHEN WEARING LONG SLEEVES, COATS, AND ALWAYS GOT IN THE WAY WHEN REACHING INTO POCKETS OR WORKING IN TIGHT SPACES WITH YOUR HANDS. HOWEVER, SINCE I HAVE UTILIZED IT FOR THE REASONS I BOUGHT IT FOR, I HAVE NEVER BEEN HAPPIER. IT HAS ACTUALLY DONE IT'S JOB AND PRODUCED RESULTS IN MY HEALTH AREA. I'M MORE ACTIVE AND HAVE ACTUALLY LOST 7 POUNDS IN A MONTH! THE BATTERY LIFE IS THE ONLY ISSUE I SEE. ALTHOUGH IT LASTS MUCH LONGER THAN ANYTHING I HAVE SEEN IN IT'S CATEGORY, IT STILL OUT PERFORMS THE PREVIOUS VERSIONS AND MAYBE EVEN THE 6 VERSION. I CAN PRACTICALLY WEAR IT FOR UP TO 2.5 TO 3 DAYS ON A SINGLE CHARGE. IT'S VERY FAST AT A RE-CHARGE AS WELL. FOR AN ITEM THAT USES A BATTERY AND IT'S COMPACT SIZE, IT'S EXPECTED IT WON'T LAST MUCH MORE THAN A COUPLE OF DAYS WITHOUT A RE-CHARGE. I RECOMMEND GETTING A CASE AND SCREEN PROTECTOR FOR THEM JUST TO BE SAFE. THEY ARE VERY INEXPENSIVE AND WILL HELP WHEN YOU KNOCK IT, OR CATCH IT ON SOMETHING. I HAVE NO COMPLAINTS. Read more
Me gusto y muy económico Read more
I was skeptical since it's the Latin model, but after using my phone to download the Google Translate app to change the language to English (default was Korean as soon as it booted up), it's been smooth sailing. All alerts and notifications come through (based on how user sets preferences), battery is good (2-3 days with moderate to heavy usage). Haptic feedback is GREAT compared to my Ticwatch 3 Pro. The only thing i miss from that watch is the 2nd screen for always on display to help save battery life but at least Samsung still has AOD as an option (at the expense of battery life). I did replace the band with a $20 metal one from Amazon after a bad experience with a rash from the silicon strap from my Ticwatch and it looks great. Very happy with purchase overall and while Samsung won't cover a warranty, i do *believe* my credit card would so no worries there . Edit: after owning the watch for about 2 months I love it even more. Happy to add that Google Pay DOES work in the U.S. with no issues! If using always on screen then expect about 2 days of usage. Without it, 3 should not be a problem. Read more

I don't know what they keep asking me about a mobile app. I find it kind of sluggish. Battery life exaggerated videos. Comes off easily great view you know with the glass. Too bad they didn't make a gold one. They just forgot about us ladies. Always giving us the garbage. Read more

This is a great watch (Samsung Watch 5 Pro) for a reasonable price (used). It didn't have any issues. Scratch free. Battery life is good. It takes awhile to charge. Comes with a basic charger cable and watch band. You will need to get the usbc brick and charge it (takes some time to charge when low battery). It's great of you're like me and have a samsumg phone. Overall I am very satisfied with this purchase. Read more




This watch has a large face which i like because my golf app and weather radar apps have lots of detail that can't be seen on smaller watch faces. The battery will easily last 2 days or more. I have my display on all the time and I still get 2 days on a charge. The charging is fast. The workout apps are great. It syncs seamlessly with my Samsung phone. The weight and thickness are not an issue. You won't notice the thickness. It's very light and very very durable. The recessed face keeps it from getting scratches. Read more
When I was deciding which smartwatch I would buy, the decisive factor was the outstanding features that it has versus its competition (despite the price), but to my very unpleasant surprise, functions such as the electrocardiogram (ECG) or blood pressure, among others, ARE BLOCKED because they depend on an app that is only available on Samsung phones... TOTALLY RIDICULOUS. I admit it was my mistake not to do enough research with the fine print maybe (although I saw several reviews on youtube and none mentioned that little detail) but I've learned the hard way that those aren't entirely honest. How is it possible that you need three different apps for a single watch? It's really hard for me to understand if it's not because of the desire of a manufacturer to corner you. In short, I FEEL SCAMMED. At this point I want my money back. From now on I will avoid Samsung just like I was doing with Apple, honestly they are the worst. For those who care: I have a Pixel 6. Quick update: I tried to pair the smartwatch with the phone of a friend who has a samsung to test and see how the extra features work but that failed as to connect to a new phone you have to format the watch which means it can only be paired to one phone at once. Read more
