★★★★★
It's a Samsung. Can't get any better
HeidiB—May 30, 2022
Hubby is thrilled. He can finally see sports action in detail. Love it. Read more
Departments

Samsung
In Stock
In Stock
| Screen Size | 54.6 Inches |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Display Technology | LCD |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | Dynamic Crystal Color; Crystal Processor 4K; Smart TV with Multiple Voice Assistants; HDR |
| Included Components | Remote, Remote Control, Stand, TV |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 1.77:1 |
| Product Dimensions | 8.9"D x 48.5"W x 29.5"H |
| brand_name | Samsung |
|---|---|
| item_weight | 35.7 Pounds |
| product_dimensions | 8.9 x 48.5 x 29.5 inches |
| item_model_number | E99SAMUN55AU8000 |
| color_name | Black |
| special_features | Dynamic Crystal Color; Crystal Processor 4K; Smart TV with Multiple Voice Assistants; HDR |
| speaker_type | 2CH |
| standing_screen_display_size | 54.6 Inches |
| aspect_ratio | 1.77:1 |
| best_sellers_rank | #323,334 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #878 in LED & LCD TVs |
| date_first_available | October 31, 2021 |
Product video 1
Hubby is thrilled. He can finally see sports action in detail. Love it. Read more
Nice picture and cool features too. Just got it today delivered so I am still figuring everything out. I love the wifi feature and was watching a free movie on tubi. The picture is clear and great sound. Read more