★☆☆☆☆
:(
Aram Sarkisyan—December 10, 2025
Arrive with damage broken Read more


Departments

Samsung
In Stock
In Stock
| Screen Size | 75 Inches |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | Crystal Processor 4K: Lifelike clarity with powerful 4K upscaling., HDR10+ & Color Booster: Enhanced contrast and vibrant, rich colors in every scene., MetalStream Design: Sleek, slim-bezel TV crafted from a single sheet of metal., Object Tracking Sound Lite: Immersive audio that follows the on-screen action., Samsung Knox Security: Triple-layer protection for apps, IoT devices, and personal data. See more |
| Included Components | Samsung Q8F 4K HDR Smart QLED TV | SolarCell Remote Control | Power Cable | Limited 1-Year Protection See more |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 11.02"D x 65.67"W x 39.61"H |
| brand_name | Samsung |
|---|---|
| item_weight | 50.3 Pounds |
| product_dimensions | 11.02 x 65.67 x 39.61 inches |
| item_model_number | E1SAMUN75U7900 |
| special_features | Crystal Processor 4K: Lifelike clarity with powerful 4K upscaling., HDR10+ & Color Booster: Enhanced contrast and vibrant, rich colors in every scene., MetalStream Design: Sleek, slim-bezel TV crafted from a single sheet of metal., Object Tracking Sound Lite: Immersive audio that follows the on-screen action., Samsung Knox Security: Triple-layer protection for apps, IoT devices, and personal data. |
| standing_screen_display_size | 75 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| best_sellers_rank | #46,327 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #190 in LED & LCD TVs |
| date_first_available | September 2, 2025 |
Arrive with damage broken Read more


Easy set up ! Read more
miss capability to use ROKU Read more
I really wanted to buy one of these becaue the 70 inch is at a very good price. But please not before you buy, this U7900F series has ONE HDMI Input, and ONE USB input. That's it. Kaput. No more. Turned me off to buying this, unreal that Samsung would even market this with a single input. Read more