Beach’in Bath Rug!
Absolutely perfect. I live at the beach and it looks amazing with my beache themed house decor. Read more

Departments

Kacioxvi
In Stock
In Stock
| Brand | Kacioxvi |
|---|---|
| Size | 2' x 3'11" (irregular) |
| Material | Flocking |
| Weave Type | Mechanical weaving |
| Item Weight | 0.8 Pounds |
| brand | Kacioxvi |
|---|---|
| size | 2' x 3'11" (irregular) |
| material | Flocking |
| weave_type | Mechanical weaving |
| item_weight | 12.8 ounces |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | C |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Wave |
| shape | irregular |
| special_feature | irregular |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 47"L x 24"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| number_of_pieces | 1 |
| material_feature | Soft, Plush, Absorbent, Durable |
| model_name | bath mat |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | Kacioxvi |
| item_model_number | TGB-852 |
| best_sellers_rank | #250,195 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #1,030 in Bath Rugs |
| date_first_available | September 4, 2025 |





Product video 1
Customers say
Customers love how the rug makes their bathroom look coastal and appreciate its quality, softness, and colors.
Absolutely perfect. I live at the beach and it looks amazing with my beache themed house decor. Read more

This is really good quality. It looks great too. Love the colors and picture of the beach. Read more
Perfect for our beach cottage. It is small so if your bathroom is bigger, you may need multiple. Material is soft and absorbent. I love the design and the unique shape at the top. Look exactly like the picture. Read more
Good quality. Launders fine. No issues. Love the style with the heart. Read more
This Rug is a beautiful addition to any room also great quality . My niece loved it. Read more

It’s smaller than I thought but cute and the graphic looks nice. I wish it was a little thicker but is as advertised. Read more
Love the uniqueness of this Coastal bath rug. It is so beautiful, soft, made well, ideal size and weight, and really makes my bathroom look Coastal cool! Read more
Cute little beachy bathroom rug! Really good quality and have received numerous compliments on it! Read more