Looks very nice on
Looks nice and goes what I need. Arrived on time. Read more
Departments

Yowow BIT
In Stock
In Stock
| Operating System | Android IOS |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Special Feature | Activity Tracker, Air Bag Blood Pressure, Blood Oxygen, Heart Rate Monitor, Temperature |
| Battery Capacity | 530 Milliamp Hours |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Communication Standard | Bluetooth |
| Battery Cell Composition | Lithium Polymer |
| GPS | No GPS |
| Shape | Round |
| Screen Size | 1.43 Inches |
| package_dimensions | 4.7 x 4.1 x 3 inches |
|---|---|
| item_weight | 9.3 ounces |
| item_model_number | B0FQ2FJL9G |
| batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| best_sellers_rank | #129,607 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #2,109 in Smartwatches |
| date_first_available | September 6, 2025 |
| manufacturer | Yowow BIT |
| standing_screen_display_size | 1.43 Inches |
| memory_storage_capacity | 64 GB |












Product video 1
Looks nice and goes what I need. Arrived on time. Read more
No es un buen equipo, no es amigable y las lecturas q da especialmente la presión sanguínea, el electrocardiograma, nada fiables. No lo recomiendo Read more
I wanted to love this watch so much! Ive gotten many smart watches for the ease of connectivity to my phone and the health benefits but I was most excited about this one because of the blood pressure monitor being so much closer to what a dr uses with the cuff. Unfortunately the accuracy leaves alot to be desired as the numbers were pretty far off from the cuff I had on my opposite arm. If not specifically used for a blood pressure monitor, the accessories are incredible. Calls work great, it functions perfectly, easy to use and the larger watch head is easy to read and navigate. The battery lasts a long time and it fits my wrist very well! Read more

My husband is absolutely blown away by this watch. He's had Apple watches in the past, but never really got into them, but this one does SO much more, he's really impressed. There are so many more features than the Apple watch, he hasn't gotten to all of them yet, but he's using some of them. He has called me a couple of times from the watch, although he called me from the property and not away from our wifi, I don't know if it would work without being on a wifi or near your phone because there is no cell service being paid for through the watch??? With my Apple watch, I can't make or accept calls if my phone isn't right by me or I'm on our wifi at home unless I pay separately through my carrier for that service. With my old carrier, I did pay for that feature so it wasn't a big deal if I left my phone at home by mistake and I was out and about because I could use my watch and still answer calls. The watch face is huge, but my husband is a thick guy with big bones, I can't get close to getting my fingers around his wrists, so he needs a big watch, small would look funny on him. He has been wearing it for over a week and the battery has barely gone down on it (still on the initial charge he gave it when he first set it up) he showed me last night. The watch is much less expensive than any Apple watch I've seen and it does way more. The band on it is very thick and durable, which he needs, he's very mechanical and rough on his stuff. Overall he is really happy with it and will eventually figure out everything that it does. He said it was pretty easy to set up and operate! I think his favorite feature is either the size of the screen or the blood pressure aspect of it. We are very happy with it!!!! I can add some pictures of it if I remember! Read more
Blood pressure and glucose readings are not correct. Blood pressure reads like i should be in the hospital bleeding out. 80/20. Glucose reads way to low and the microphone for calls sounds terrible. I have hypotension 2 and type 2 diabetic. I check my bp and glucose several times a day. Thought it would be easier with this smart watch. Very disappointed. Read more
As someone else has already said I want to like the watch. It has alot of nice features but it has problems. The BP is off but close enough to my cuff home unit. The ECG is comparable to my Kardia. The walking measurement is way off by about 25% making it useless to use. My $30 smart watch is spot on. Can't say anything about the other exercise monitoring but I'm sure they're just as inaccurate. If they can send out a fix for the distance I would consider keeping it. Read more
This smart watch has a large diameter dial (1.43”) which makes the screen easy to read. I have never seen a wearable watch that has an airbag for measuring blood pressure. The airbag necessitates the thick band that comes with the watch. This watch will stand out on your arm especially for those with smaller wrists. But the number of features on this watch make the size acceptable. The manual does not have a lot of information on the various features so check out the Amazon listing and download the app to have access to setup features. My watch came with metric and UK units of measurement which I had to change to US measurements. You will need to spend some time playing with the apps and features to truly get the most out of the watch. I was able to connect to my iPhone on iOS 18.6.2 with no issues. There are several watch faces to choose from but not as much customization as can be had on an Apple Watch. The watch uses a proprietary charger so you will need to keep track of it. I do not see an option to charge the watch any other way. The available apps include: • Exercise • Exercise Record • Activity Record • Respiratory Training • Blood pressure • Blood sugar measurements • Heart rate • Blood oxygen • ECG • Blood fat • Uric Acid • Temperature • Weather • Sleep • Telephone call answer (speaker) • Calculator • Music (plays through speaker on watch) • Messages • Stopwatch • Timer • Alarm clock • Calendar • Voice Assist • Photographs • Find phone Read more






Had to return, watch wouldn't connect to the app once it was Initially installed Read more