★★★★☆
Good for us
Her—July 3, 2025✓ Verified purchase
Bought this for my son and it’s ran perfectly for him. He can’t play extensive games, but that’s not what we got it for. It’s great for the price. Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | 1920 X 1080 Pixels |
| Screen Size | 33 Centimeters |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i7 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Speakers |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 33 Centimeters |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 Pixels |
| processor | 1.7 GHz core_i7 |
| ram | 16 GB DDR4 |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Core i7-8665U |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| graphics_card_ram_size | 1 GB |
| wireless_type | Bluetooth |
| number_of_usb_20_ports | 1 |
| best_sellers_rank | #56,700 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #2,398 in Renewed Laptops #6,502 in Renewed Computers & Accessories #9,312 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | March 20, 2021 |



Product video 1
Bought this for my son and it’s ran perfectly for him. He can’t play extensive games, but that’s not what we got it for. It’s great for the price. Read more
I really loved the product super portable and i was surprised to notice it was touch screen Read more