
Amazon Renewed
Dell Latitude 7480 Intel Core i5-6300U X2 2 4GHz 8GB 256GB SSD 14 Black Renewed
$184.97$1459.00
About this item
- Latitude 7480 Laptop 14" Non-Touch Screen
- Intel Core i5 6th Gen i5-6300U 2.4GHz (3GHz With Turbo Boost)
- 256 GB SSD Hard Drive & 8GB RAM Memory
- 1920x1080 FHD resolution Non-Touch with an integrated Webcam and an integrated graphics chip
- Wireless Wifi & Bluetooth
$184.97
Was $1459.00Save $1274.03
Currently unavailable
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byStudentLife Education Technology
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Speakers |
| Graphics Card Description | Integrated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 |
| processor | 3 GHz core_i5 |
| ram | 8 GB DDR4 |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| graphics_card_ram_size | 1 GB |
| wireless_type | Bluetooth |
| average_battery_life_in_hours | 6 Hours |
| best_sellers_rank | #84,734 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #3,536 in Renewed Laptops #9,592 in Renewed Computers & Accessories #14,596 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | October 13, 2017 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed