Buyer beware, used gear comes with risks
The media could not be loaded. The machine worked fine for a few hours, and then the display started flashing randomly. Rendering the machine unusable. Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 1 TB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 15.6 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 |
| processor | core_i5 |
| ram | 8 GB DDR4 |
| memory_speed | 2.8 GHz |
| hard_drive | 1 TB 1 TB |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11abg, 802.11ag, 802.11bgn |
| best_sellers_rank | #19,691 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #788 in Renewed Laptops #2,182 in Renewed Computers & Accessories #2,921 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | January 23, 2018 |



Product video 1
The media could not be loaded. The machine worked fine for a few hours, and then the display started flashing randomly. Rendering the machine unusable. Read more
Very slow. Doesn't load to home screen 50% of the time. Should have bought new. Read more
Among other things, this laptop will not allow location, and it freezes up occasionally for whatever reason. Next time I buy a new one. Read more
this was needed to replace a defective laptop. it is a good replacement Read more
Headline describes this laptop as quad core while the narrative describes it as a dual core CPU. Read more
When I recieved it the screen had a line going down it. I returned it with no problems and reordered another I love this laptop it is real sleek looking and perfect for my needs. Very Happy!! Read more
A++ Read more
The product is everything advertised and delivered When promised! Communication from the seller is excellent! Definitely recommend this machine! Read more