★☆☆☆☆
Discripton was inaccurate.
Townsend family—February 3, 2026✓ Verified purchase
The descriptuon said it had touch screen. It did not. That was one of the reasons i chose this one. Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Speakers |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 |
| processor | 3.1 GHz core_i5 |
| ram | 8 GB DDR4 |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| graphics_card_ram_size | 1 GB |
| wireless_type | 802.11abg, Bluetooth |
| best_sellers_rank | #168,647 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #7,261 in Renewed Laptops #18,999 in Renewed Computers & Accessories #30,597 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | January 17, 2018 |



Product video 1
The descriptuon said it had touch screen. It did not. That was one of the reasons i chose this one. Read more