
Amazon Renewed
Dell Latitude E5570 Intel Core i7-6820HQ X4 2 7GHz 8GB 256GB SSD Black Renewed
$205.73
$205.73
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byAvenue Computers
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 2.7 GHz |
| Hard Disk Description | SSD |
| Resolution | 1080p |
| Item Weight | 4.61 Pounds |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 15.6 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| processor | 2.7 GHz |
| ram | 8 GB DDR4 |
| memory_speed | 2.7 GHz |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | Bluetooth |
| average_battery_life_in_hours | 8 Hours |
| date_first_available | March 28, 2017 |
Ask about this product
From the brand



Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed