Great student computer
Scary to buy electronics but very happy for college student. Is reliable which is essential for our student to get their work done. Thx!! Read more
Departments

Dell
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | i3583-i5-8gb-256gb |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 Family |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 |
| Special Feature | Numeric Keypad |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 15.6 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 |
| processor | 1.6 GHz core_i5_family |
| ram | 8 GB DDR4 |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11ac |
| number_of_usb_20_ports | 1 |
| number_of_usb_30_ports | 2 |
| average_battery_life_in_hours | 1 Hours |
| best_sellers_rank | #70,900 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #11,986 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | November 8, 2019 |
Product video 1
Customers say
Customers find the laptop to be fast and good value for money.
Scary to buy electronics but very happy for college student. Is reliable which is essential for our student to get their work done. Thx!! Read more
On Jan. 16th I wrote a review about a new laptop I bought my sister. And I gave it a one star because Windows could not be activated and an error message was indicating that Windows was unable to update and that perhaps the product key needed to loaded into the system. Windows comes bundled with any mention of the product key that is identified with this laptop. Apparently, Windows 10 now comes with S mode enabled for security against the download of any non Microsoft applications which may well be great but it causes an issue when trying to activate Windows and update the latest versions updates onto the laptop. There is a nice warning that it's best to keep the S-mode enabled. So after some significant amount of wait time with Microsoft support person in West Africa "Linda" we figured out you must disable the S-mode in the activation phase in order to allow updates of the laptop and complete the activation setup. There were 6 new versions. After loading all the update versions of Window ( from verion 1903 to version 1909 ) and 2 hours later we were done. "Congratulation, you have successfully activated Windows on your computer. My suggestion with the sale of products bundled with Windows 10 S-mode is to put something in the box about the windows activation process and for those who like me ordered this and found there is absolutely no technical setup instructions to discuss the disabling of the "S- mode" setting. Thank you Microsoft....Dell you need a better startup process with your computers. Other then this setback the product is great and I have revised my rating to 5 stars on the product. Read more
Bought this laptop for my wife. So far I am very impressed. Much like others have posted, you just need to survive the laptop setup, specifically activating Windows and scrapping S mode (assuming you want to). First, don't worry about looking for the Windows product key. You won't find it. With Dell, the Windows key is embedded in the system. It will activate automatically... eventually. Before it will do so, you need to update Windows repeatedly. Keep going to Start > Settings > Update and Security. Continue choosing the "Check For Updates" option, installing every one. Remember, some updates are dependent upon other updates being in place. Update then restart. Wash, rinse, and repeat until Windows says you are up to date. NOW choose Start > Settings > Update and Security > Activation. You will most likely see an error that Windows has been unable to activate. If so, choose "Troubleshoot". This will access the embedded product key, activate Windows, and you are live. Now, if you are fine with Windows 10 S, you are done. If you would prefer Windows 10 Home over 10 S, the activation screen should now have an option to "Switch to 10 Home from S mode". If you select this it will open your Microsoft Store app's "Switch Out Of S Mode" page but with a slight update. (Note, if you searched the Microsoft Store for "Switch out of S Mode" before Windows activated, you would see that an update to Microsoft Store was required in order to switch out of S mode. You could update the store app 50 times with no change. The specific update can only happen after Windows is activated.) The "Switch Out" page now offers a "Get" button, meaning "Get me the option to get out of S". Select "Get", let the application know you agree with this "no going back" change, and you will be swapped to Windows 10 Home permanently. Now you have a great laptop with an activated version of Windows 10 Home. Enjoy! Read more
Searched and searched for this model with camera. New ! Dell Inspiron i3583 15.6" HD Touch-Screen Laptop - Intel i5-8265U - 8GB DDR4-256GB SSD - Windows 10 - Wireless-AC - Bluetooth, SD Card Reader, HDMI & USB 3.1 -Waves MaxxAudio Pro- Black There are so many sellers that show a photo of the laptop and appears to have the built in webcam. Look in the SPECS what the seller is selling, so you get what you want, not what you wished it had. GREAT COMPUTER FOR THE PRICE. Buiit it out to meet my needs and wants DUDE... I GOT A DELL. Read more
I think that it is a very good Laptop Read more
I ordered 2 of these for my kid's virtual learning. Because I had 2, I could tell that one of them had been used previously. A sticker was missing on the keyboard and the programming had been reset. I didn't return it even though I paid for a new laptop and not a used laptop that had been returned. 2 weeks after the cut off for returns and I'm regretting that decision. The charger isn't working now and when I use my other charger on this laptop, it charges slow compared to the other. Read more


Dell i3583, i5-8265 processor. 8gb memory and256GB ssd. In s-mode for windows, Easy videos on YouTube to change this (I read anyways). Real fast Computer after windows changed I heard. Looks great. Packaged good. Will give update maybe after Christmas. No scratches on screen. Impressed so far, especially for the price. Have 2 unpacking videos. (Actual box it arrived in and actual Dell box.) Read more

I bought the computer for my teen daughter for school. She has some design classes and Adobe Photoshop and Illustrator run smoothly. The display quality is also very good for streaming, youtube or netflix. Great buy! Read more