
Dell
Dell Precision 7780 Mobile Workstation - 17 3 FHD AG Display - 5 5Ghz Intel Core i9-13950HX 24-Core
$6290.77
About this item
- Dell 17.3" Mobile Precision 7780 Laptop - NVIDIA RTX 4000 Ada Generation 12GB GDDR6 - ProSupport: Next Business Day Onsite, 3 Years - ProSupport: 7x24 Technical Support, 3 Years
- Intel Core 13th Generation i7-13850HX Processor (20 Core, Up to 5.30GHz, 30MB Cache, 55W) - Intel vPro Enterprise Technology Enabled
- 17 inch FHD (1920 x 1080) Wide View Angle Anti-Glare 60Hz 500-nits 99% DCI-P3 ComfortView Plus Low Blue Light Non-Touch Display - US English Backlit Keyboard
- 32GB (1X32GB) 5600MHz DDR5 Non-ECC CAMM Module - 2TB PCIe M.2 NVMe Opal 2.0 Self Encrypting Gen 4 Class 40 Solid State Drive - Single Pointing Palmrest with Contacted SmartCard Reader, without Fingerprint Reader and NFC
- Windows 11 Pro - Intel Wi-Fi 6E AX211 + Bluetooth - 6-Cell, 93 WHr Lithium Ion Battery - US English Backlit Keyboard -FHD RGB Camera with Shutter, Temporal Noise Reduction and Microphone, No Express Sign-In
$6290.77
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byNew Heights Product
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Precision 7780 |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Color | Gray |
| Hard Disk Size | 2 TB |
| CPU Model | Core i7 |
| Ram Memory Installed Size | 64 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Anti Glare Coating |
| Graphics Card Description | Dedicated |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 17.3 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 Pixels |
| processor | 5.3 GHz core_i7 |
| ram | 16 GB DDR5 |
| memory_speed | 2.7 GHz |
| hard_drive | 2 TB SSD |
| graphics_coprocessor | NVIDIA RTX 4000 Ada Generation 12GB GDDR6 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Dedicated |
| graphics_card_ram_size | 12 GB |
| wireless_type | Bluetooth |
| best_sellers_rank | #115,360 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #20,373 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | October 26, 2021 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed