
Dell
Dell Pro Max Premium MA16250 16 Mobile Workstation - Full HD Plus - 120 Hz - Intel Core
$2455.12
About this item
- AI-powered: Yes
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core Ultra 7
- Processor Model: 255H
- Processor Core: Hexadeca-core (16 Core)
$2455.12
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byThe Factory Depot
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | 8X7PT |
| Screen Size | 13.4 Inches |
| Color | Magnetite |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Intel Core Ultra 7 |
| Ram Memory Installed Size | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Graphics Card Description | NVIDIA RTX PRO 1000 |
| Graphics Coprocessor | RTX PRO 1000 |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 13.4 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1200 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1200 Pixels |
| processor | intel_core_ultra_7 |
| ram | 32 LPDDR5X |
| memory_speed | 6400 |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | RTX PRO 1000 |
| chipset_brand | NVIDIA |
| card_description | NVIDIA RTX PRO 1000 |
| graphics_card_ram_size | 8 GB |
| wireless_type | Bluetooth |
| number_of_usb_20_ports | 1 |
| date_first_available | August 27, 2025 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed