
Dell
Dell Precision 7000 7750 17 3 Mobile Workstation - 4K UHD - 3840 x 2160 - Intel Core
$2569.99
About this item
- Intel Core i7 2.30 GHz processor provides lightning fast speed and peak performance for the toughest of tasks and games
- With 32 GB of memory, users can run many programs without losing execution
- Exceptionally large 17.3" diagonal display provides 3840 x 2160 resolution
$2569.99
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byboiv llc
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Precision 7000 |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Color | Titan Gray |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i7 Family |
| Ram Memory Installed Size | 32 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Anti Glare Coating |
| Graphics Card Description | Quadro RTX 4000 |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 17.3 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 3840 x 2160 pixels |
| max_screen_resolution | 3840x2160 Pixels |
| processor | 2.3 GHz core_i7_family |
| ram | 12 GB DDR4 |
| memory_speed | 3200 MHz |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | NVIDIA Quadro RTX 4000 |
| chipset_brand | NVIDIA |
| card_description | Quadro RTX 4000 |
| graphics_card_ram_size | 8 GB |
| wireless_type | 802.11ax, Bluetooth |
| number_of_usb_20_ports | 1 |
| number_of_usb_30_ports | 1 |
| best_sellers_rank | #176,502 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #32,071 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | August 3, 2020 |
Ask about this product
Customer reviews
4.86 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed