
Dell
Dell Precision 7000 7780 17 Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i9
$2569.99
About this item
- With 64 GB of memory, users can run many programs without losing execution
- Exceptionally large 17" diagonal display provides 1920 x 1080 resolution
- 1 TB SSD provides more productive performance and superior data storage for a variety of files including HD quality videos, movies, photos, music, and more
$2569.99
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byTech Shak
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Precision 7000 |
| Screen Size | 17 Inches |
| Color | Titan Gray |
| Hard Disk Size | 1 TB |
| CPU Model | Core i9 |
| Ram Memory Installed Size | 64 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Anti Glare Coating |
| Graphics Card Description | RTX 4000 Ada |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 17 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 Pixels |
| processor | 2.2 GHz core_i9 |
| hard_drive | 1 TB SSD |
| graphics_coprocessor | NVIDIA RTX 4000 Ada |
| chipset_brand | NVIDIA |
| card_description | RTX 4000 Ada |
| graphics_card_ram_size | 12 GB |
| wireless_type | 802.11ac |
| best_sellers_rank | #185,182 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #33,671 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | October 18, 2021 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
4.5
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed