No problems so far.
The computer is working well with out any problems so far. I appreciate using a computer that doesn't take a long time to respond. Read more
Departments

Dell
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Vostro |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Intel Core i3 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | HD Audio |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 15.6 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920x1080 Pixels |
| processor | 1.6 GHz apple_ci3 |
| ram | 8 GB DDR4 |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel UHD Graphics |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11ax |
| number_of_usb_30_ports | 3 |
| best_sellers_rank | #4,398 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #509 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | October 15, 2025 |
Product video 1
The computer is working well with out any problems so far. I appreciate using a computer that doesn't take a long time to respond. Read more
I bought this laptop because Dell is a reliable brand and this was the one within my budget, and it has really surprised me. The screen quality is great, with good color, and the touch screen has become one of my favorite features (I didn’t realize how much I would use it until now!). The battery lasts a long time, it runs fast, and overall, the functionality is excellent. Very happy with this purchase. Read more
Can be very complex to get initially started up. Read more
Very poor battery life. Brand new and it lasts about 4 hours. Read more
A great value wish it had a lighted keyboard. I made the mistake by assuming that it did. Lol no worries. Read more
Loving the speed and accuracy of this laptop. Easy to use and reliable. Read more
Muy buena computadora Read more
What a great computer for the price. Does EVERYTHING. Love this computer and price was awsome. Read more