
LG
LG 75UM7570A 75 inch 4K UHD Smart LED TV
$929.98
$929.98
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byVellarrana Tech Certified
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Screen Size | 75 Inches |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | Flat |
| Included Components | Stand, TV |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Supported Internet Services | Browser, YouTube |
| Model Name | 75UM7570A |
Technical specifications
| brand_name | LG |
|---|---|
| item_weight | 55 pounds |
| product_dimensions | 13.6 x 66.7 x 41.3 inches |
| item_model_number | 75UM7570AUE |
| color_name | Black |
| number_of_component_outputs | Composite Input (AV) |
| special_features | Flat |
| standing_screen_display_size | 75 Inches |
| date_first_available | May 14, 2019 |
Ask about this product
Customer reviews
4.85 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed