Awesome TV!
Fantastic picture! Easy setup. Actually arrived several days earlier than expected, so I was able to mount and set it up during the weekend. Read more
Departments

LG
In Stock
In Stock
| Screen Size | 75 Inches |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Technology | LCD |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Flat |
| Included Components | Remote, Remote Control, Stand, TV |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Supported Internet Services | Amazon Instant Video, Netflix |
| Model Name | 75UP8070PUR |
| brand_name | LG |
|---|---|
| item_weight | 40 Pounds |
| product_dimensions | 27.6 x 18 x 26.4 inches |
| item_model_number | E99LG75UP8070PUA |
| color_name | Black |
| special_features | Flat |
| speaker_type | Built-In |
| standing_screen_display_size | 75 Inches |
| best_sellers_rank | #255,230 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #695 in LED & LCD TVs |
| date_first_available | April 29, 2021 |








Product video 1
Customers say
Customers find the TV to be of good quality and appreciate its ease of use.
Fantastic picture! Easy setup. Actually arrived several days earlier than expected, so I was able to mount and set it up during the weekend. Read more
Great company to deal with! LG tv is a great product. Couldn't deal with Samsung Customer Service! Easy to do business with. Just open your door and there it is. Read more
It fit my needs Read more
Just had installed in our motorhome to replace a not as smart LG TV. Lots of options when connected to WiFi and can still stream through HDMI cable with cell phone. Love it! Read more
This t.v. has been awesome. Easy to operate which allows me to take full advantage of the all the amazing features. Great buy, Read more
TV arrived with a cracked screen right out the box. I can say delivery was on time. Unfortunately I was unable to enjoy my early Christmas present. Sending back for a refund. Read more


Father’s Day gift. He is very happy Read more
Excellent picture quality Read more