★★★★★
Precision dimming is almost oled
youKnow—March 12, 2025
Hidden gem of a tv Read more
Departments

LG
Currently unavailable
| Screen Size | 98 Inches |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Built-In Speaker, Flat, Game Mode, Multiple Voice Assistance |
| Included Components | E-Manual: Yes, Power Cable: Yes (attached), Quick Start Guide: Yes, Remote Control Battery: Yes (AA x 2EA), Remote: Magic Remote MR24 See more |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 18.3"D x 85.9"W x 53.5"H |
| brand_name | LG |
|---|---|
| item_weight | 199.6 pounds |
| product_dimensions | 18.3 x 85.9 x 53.5 inches |
| item_model_number | E1LG98QNED89TUARB |
| batteries | 2 AA batteries required. (included) |
| color_name | Black |
| special_features | Built-In Speaker, Flat, Game Mode, Multiple Voice Assistance |
| standing_screen_display_size | 98 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| wattage | 4E+1 |
| best_sellers_rank | #225,576 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #635 in LED & LCD TVs |
| date_first_available | February 20, 2024 |








Product video 1
Hidden gem of a tv Read more