Excellent TV for the price
Excellent price for an excellent TV. It’s met all my expectations and more. Read more
Departments

Samsung
In Stock
In Stock
| Screen Size | 98 Inches |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Display Technology | Neo QLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | 4K AI Upscaling, Wide Viewing Angle, NQ4 AI Gen2 Processor, 120Hz, Auto HDR Remastering, HDR Brightness Optimizer, Real Depth Enhancer Pro, Auto Game Mode (ALLM), Anti-Reflection, Slim Design, Samsung Tizen OS, Built-In Voice Assistant, Samsung Gaming Hub, 4 HDMI 2.1 Ports, 2 USB-A, LAN Port, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, RS232 Control, Optical Audio Output Port, Active Voice Amplifier Pro, Adaptive Sound Pro, Dual Audio Support, 360 Audio, 4.2.2CH, SolarCell Remote Included, VESA 600x400 See more |
| Included Components | Stand, TV |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 14.4"D x 86"W x 51.4"H |
| brand_name | Samsung |
|---|---|
| item_weight | 155.6 Pounds |
| product_dimensions | 14.4 x 86 x 51.4 inches |
| color_name | Titan Black |
| specification_met | Energy Star Compliant |
| special_features | 4K AI Upscaling, Wide Viewing Angle, NQ4 AI Gen2 Processor, 120Hz, Auto HDR Remastering, HDR Brightness Optimizer, Real Depth Enhancer Pro, Auto Game Mode (ALLM), Anti-Reflection, Slim Design, Samsung Tizen OS, Built-In Voice Assistant, Samsung Gaming Hub, 4 HDMI 2.1 Ports, 2 USB-A, LAN Port, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, RS232 Control, Optical Audio Output Port, Active Voice Amplifier Pro, Adaptive Sound Pro, Dual Audio Support, 360 Audio, 4.2.2CH, SolarCell Remote Included, VESA 600x400 |
| speaker_type | Built-In |
| standing_screen_display_size | 98 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| best_sellers_rank | #237,556 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #237 in QLED TVs |
| date_first_available | July 1, 2024 |
Product video 1
Excellent price for an excellent TV. It’s met all my expectations and more. Read more
Wonderful Tv Read more
It's just Ok. There is really nothing spectacular about this TV that stands out. I replaced my 2017 Samsung UHD 55" (that died) and it actually looked better .. if not was better in certain instances. My mother's Series 7 from 2020 is much better and clearer in my opinion. The "Wow factor" is not here. I honestly expected to be blown away due to some of the reviews and the "upscaling" features but only to find that this is really just a mid range QLED that is worth maybe $800 on sale at best! That is the God's honest truth.. I overpaid for this TV by at least $400... my loss. If I could do it over I would have just bought the Samsung OLED version or just saved some money and bought a much lower tier QLED for like $600-700. I stayed away from the LG OLED's for the " burn-in" issues so I really thought by going this route with the Samsung MINI QLED to be the right choice - it wasn't. Skip this overpriced QLED and go right with either a Sony or Samsung OLED. The difference is night and day. **And .. the sound quality is awful as you WILL need a sound bar just to hear normal conversations under explosions and other background noises.. primarily while streaming. Read more