
Samsung
Samsung UN43DU7200DXZA 43 Crystal UHD TV with Mega Contrast 2025
$399.98
About this item
- See a wide spectrum of colors than traditional RGB models with Pur Color.
- Experience clear motion and improved clarity with Motion Xcelerator.
- Get a clear 4K picture even if your content wasn’t filmed in 4K.
- Only Samsung gives you the power to unlock incredible sound when you pair our TVs with our S-series or Q-series soundbar
$399.98
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byTowerHomeCenters
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Screen Size | 43 Inches |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Display Technology | 4K Upscaling, LED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | Crystal Processor 4K, Motion Xcelerator, OTS Lite, PurColor, Q-Symphony |
| Included Components | Remote Control, Stand |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 7.5"D x 38.1"W x 25"H |
Ask about this product
Customer reviews
4.351 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed