Nice drives!
These drives work very well, purchased one to see how good they are, then went and purchased 3 more for my server. Read more
Departments

Seagate
In Stock
In Stock
| Digital Storage Capacity | 900 GB |
|---|---|
| Hard Disk Interface | Serial Attached SCSI |
| Connectivity Technology | SAS |
| Brand | Seagate |
| Special Feature | BRAND NEW 0-HR Verified, SERVER HARD DRIVE WITH SAS INTERFACE. NOT LAPTOP DRIVE |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hard Disk Description | Mechanical Hard Disk |
| Compatible Devices | SERVER |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Color | Green |
| hard_drive | 900 GB Mechanical Hard Disk |
|---|---|
| best_sellers_rank | #1,406 in Internal Hard Drives #20,698 in Computer Internal Components |
These drives work very well, purchased one to see how good they are, then went and purchased 3 more for my server. Read more
These drives damaged my raid controller. Don't buy. Read more
Great drive if you find it on sale, Wish PowerEdge servers didn't through a warning on these...They want you to pay the OEM fee to make the warning go away. Read more
Bought these drives for a Poweredge R720. All the disks are labeled on the drives as Seagate ST900MM0006 models. However, once booted into the RAID controller, the disk model and firmware revision on the actual drive do not match the advertised models. Only 3 out of 16 have the advertised information Read more
Service was good, but the product was defective. Read more