We love it!
Great quality, looks good, works great. Dries quick feels good on the feet! Highly recommend! Read more
Departments

Deparnit
In Stock
In Stock
| Brand | Deparnit |
|---|---|
| Size | 1'5" x 2'3" (Oval) |
| Material | Rubber |
| Weave Type | Flat Woven |
| Item Weight | 1.18 Pounds |
| brand | Deparnit |
|---|---|
| size | 1'5" x 2'3" (Oval) |
| material | Rubber |
| weave_type | Flat Woven |
| item_weight | 1.18 pounds |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Polyester |
| color | Blue |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Fantasy |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Hand Wash Only |
| pattern | Solid |
| shape | Oval |
| special_feature | Fade Resistant, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom, Laundry Room |
| product_dimensions | 27"L x 17"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.14 Inches |
| material_feature | Super Absorbent, Quick Dry, Water Resistant, Fade Resistant |
| model_name | JK-BRT |
| number_of_packs | 1 |
| recommended_uses_for_product | Bathroom |
| manufacturer | JieKa |
| item_model_number | JK-BRT |
| best_sellers_rank | #733,569 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #2,425 in Bath Rugs |
| date_first_available | November 17, 2022 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom mat works well, dries quickly, and is easy to clean, with one customer noting it's particularly suitable for elderly use.
Great quality, looks good, works great. Dries quick feels good on the feet! Highly recommend! Read more
Quedó perfecta en mi baño el color esta lindo Read more
Sticks to the tile so I can spray it down to wash and scrub and stays there until I remove it. Absorbs water well. Read more
This mat is thin and seems even thinner because of the beveled edge. It stays in place. It is absorbent even though it looks and feels like rubber. Using it because a member of the household might trip on conventional mats. Love it! Read more
It could just be us but the mat doesn't seem to absorb all the water. Zero padding. I bought it to absorb as I have teenagers who can't seem to dry off in the shower. My first one had a stain/mark so I exchanged. I'm keeping it but not sure it's as absorbent as I'd like, however pretty sure it won't get mildew like cloth mats can so that's a bonus. Read more
It’s wonderful Read more
Potential buyers please look for an other option, this item doesn’t absorb as the vendor advertised, poor quality product and runs small on any size. I return it. Read more
Works very well, and is attractive too! Read more