Best rug
This is the best rug I have ever gotten, is comfortable and soft it will pick up the water better than a rag…. Read more
Departments

Deparnit
In Stock
In Stock
| Brand | Deparnit |
|---|---|
| Size | 1'5" x 2'3" (Oval) |
| Material | Rubber |
| Weave Type | Flat Woven |
| Pile Height | Low Pile |
| brand | Deparnit |
|---|---|
| size | 1'5" x 2'3" (Oval) |
| material | Rubber |
| weave_type | Flat Woven |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Grey |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Fantasy |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Hand Wash Only |
| pattern | Solid |
| shape | Oval |
| special_feature | Fade Resistant, Non Slip, Quick Dry, Stain Resistant, Washable |
| room_type | Bathroom, Laundry Room |
| product_dimensions | 27"L x 17"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.14 Inches |
| warranty_type | Limited Warranty |
| material_feature | Super Absorbent, Quick Dry, Non-Slip |
| model_name | JK-BRT |
| number_of_packs | 1 |
| recommended_uses_for_product | Bath mat, shower mat, bathroom rug, laundry room mat, kitchen mat, pet feeding mat, desk mat |
| item_weight | 1.15 pounds |
| manufacturer | JieKa |
| item_model_number | JK-BRT |
| best_sellers_rank | #178,690 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #784 in Bath Rugs |
| date_first_available | November 17, 2022 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom mat effective at preventing slips and appreciate its appearance. Customers disagree on the mat's cleaning ease, with some finding it easy to clean while others say it gets dirty quickly.
This is the best rug I have ever gotten, is comfortable and soft it will pick up the water better than a rag…. Read more
I like this mat! It stays very well on the floor and when it is wet it is not slippery. Easy to clean and quick to dry. Going to look for a bigger one for the front of my tub!!! Read more
I really like these mats. They get dirty fast. Every dust bunny lent trash will find this mat. But I do like them. Washable but not good results comes out bent. Best if washed in tub but will need a bit of scrub. Lightly Read more
iloveitbuthavebecleaniteveryday Read more
This isn't the greatest mat. It does not perform great and gets dirty easy. Difficult to clean. I would suggest a Diatomaceous Earth Shower Mat instead. Read more
The media could not be loaded. I like this item when I first bought it, it dried fast and was very non-slip and sturdy. After about a week, I noticed that it had to be cleaned every day and has to be wiped down with just water. No cleaning products at all. One of them that I bought for the bathroom developed black spots on it. I know that it is not mold because I clean it every day with water as the directions say to. No matter what I do I cannot get the black spots off. It is extremely high maintenance to clean even though it is just with water you have to use a large amount of water and scrub it fairly hard to get any dirt off of it. If it is wet at all and you step on it or get any kind of dirt on it it stays on there until you clean it again. It is too high maintenance. For the reason I bought it which was mold bacteria and the fact that it dried fast. I bought three of them so I am not happy with them at all. I wish I would have known these factors about them before the return date came. Also, if you spill anything on it, that is not water, it stains it permanently! It can be soap it can be you, stepping on it with some thing on your feet, a certain type of dirt anything you spell on it other than water, stains it permanently! I am extremely unhappy with these products. I would love my money back, but apparently I am past that date, I hope this gets To the manufacture, to the cellar, to Amazon, to anybody that sells his product, or anybody that is looking to buy it! Read more

Excelente producto Read more
Great for outside the shower in our rv! Read more